Anasayfa Çözümler PHP session_start() Yavaşlık Problemi
formats

PHP session_start() Yavaşlık Problemi

Merhabalar,

PHP kod yazan geliştiriciler üyelik sistemi kullanırken oturum (session) değişkenlerine ihtiyaç duyarlar. Bu amaçla her PHP dosyasının başında “session_start();” fonksiyonu yer alır. Bu sayede kullanıcı sisteme başarılı bir giriş yaptığında ihtiyaç duyulan bilgiler burada kullanıcı sistemden çıkış yapana kadar tutulur. Tabi bu bilgilerin hepsi sunucu taraflıdır.

Enteresan bir problem ile karşılaştığımı söylemek istiyorum. Sunucunun bize ait olmadığı ve başkaları tarafından yönetilen bir sunucu üzerinde bulunan tarafımızdan geliştirilen bir sitede yaşanılan aşırı yavaşlığın sebebini bulamamıştık. Öyleki bir müddet sonra siteye erişim yapılamıyordu. Burasını kısa keseyim sonunda yavaşlığın “session_start()” ile alaklı olduğunu gördük. Sadece bu fonksiyon 5sn. sürede cevap veriyordu. Sunucu Windows İşletim Sistemi idi. Oturum değişkenleri ise “C:\Windows\temp” dizininde tutuluyordu. İlk aklıma gelen şey bu dizinin kapasitesinin dolu mu acaba sorusu oldu. Bu dizindeki oturum dosyalarını temizledik fakat sorun çözülmedi. Tabi biraz da stackoverflow üzerinde araştırma yaptım fakat kayda değer bir şey bulamadım. Burada genellikle session değişkenleri atandıktan sonra “session_write_close();” fonksiyonu kullanılması önerilmiş ve bu da bizim sorunumuza çözüm olmadı. Son olarak “getcwd();” fonksiyonu ile PHP dosyalarının çalıştığı dizine bakmak istedim. Burada kısa bir şok yaşadım. Çünkü “F:\xyz” gibi bir yol ile karşılaştım. Sorunun tam olarak “F” diski üzerinde çalışan PHP dosyalarının “C” diski üzerine veri yazma süresindeki yavaşlık olduğunu keşfettim. Burada sunucu yönetimi bizde olmadığı için haliyle PHP.ini üzerinden değişiklik yapamadım. Kısa bir araştırmadan sonra “session_save_path()” fonksiyonu ile bu dizini F altına taşıdım. Bingo! Sorun çözüldü ve sıkıntısız bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

Böyle bir problem yaşama ihtimaliniz belki milyonda birdir ama yukarıda yazılan tecrübeleri sizlerle paylaşmak istedim. Buna benzer sorunlar yaşarsanız aklınızda olsun. Selam ile.

Be Sociable, Share!
 
Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 3mrullah.com 2014 - Her hakkı saklı gibidir.
Themes By Cyber Chimps